Podstawowym urządzeniem umożliwiającym komunikacje między użytkownikiem a komputerem jest monitor. Użytkowanie komputera bez sprawnego monitora jest aktualnie niemożliwe.

Dawniej standardem były monitory kineskopowe CRT. Zostały one jednak wyparte z rynku przez nowoczesne technologie. Jednym z pierwszych urządzeń opartych na nowej technologii wyświetlania obrazu był monitor LCD.

Monitor LCD co to jest i jak działa?

Monitor LCD, czyli inaczej wyświetlacz ciekłokrystaliczny to urządzenie wyświetlające obraz. Jego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem pola elektrycznego. Zasada działania wszystkich ekranów LCD jest bardzo podobna i nie ma tutaj większego znaczenia, w jakiej dokładnie technologii dany model został wykonany.

Wszystkie monitory LCD bazują na czterech podstawowych elementach:

  • źródle światła,
  • polaryzatorze,
  • analizatorze,
  • elektrodach
  • komórce z zatopionymi w nich ciekłymi kryształami.

Światło powstaje poza zasadniczym podświetleniem, ponieważ w przypadku matrycy LCD kryształy nie świecą, w odróżnieniu od ekranów LED, OLED lub AMOLED, w których wykorzystuje się diody elektroluminescencyjne. W monitorach LCD światło przechodzi przez dwa polaryzatory, ustawione do siebie prostopadle oraz warstwę ciekłych kryształów. Warstwa ta albo blokuje światło, albo zmienia jego polaryzację. Następnie światło trafia na filtry barwne, dzięki którym zyskuje ono ustalony wcześniej kolor.

Ciekłe kryształy, o których mowa to nic innego jak substancje organiczne, które znajdują się w stanie ciekłokrystalicznym. Oznacza to, że taka substancja posiada właściwości cieczy, ale także struktur krystalicznych, dzięki czemu otrzymujemy ciekłą substancję o uporządkowanej strukturze cząstek.

Najczęstsze awarie monitorów LCD i ich objawy

Każde urządzenie nawet najlepszej jakości prędzej czy później ulegnie awarii. Nie inaczej jest w przypadku monitorów LCD. Awarie monitorów tego typu mogą być spowodowane niewłaściwym użytkowaniem, ale częściej ich powodem jest zużycie lub różnego rodzaju wady fabryczne zwiększające ryzyko awarii. Do najczęstszych awarii monitorów LCD należą:

  • Uszkodzenia matrycy
  • Uszkodzenia inwertera
  • Uszkodzenia kondensatorów elektrolitycznych
  • Uszkodzenia sekcji zasilania
  • Zwarcia powstałe na taśmach i listwach

W przypadku awarii monitora LCD można zauważyć różnego rodzaju objawy. Może to być m.in.: brak jakiejkolwiek reakcji ze strony monitora po włączeniu zasilania oraz komputera, obraz pojawia się na chwilę i znika, na ekranie widoczne są jedynie fragmenty obrazu w postaci pionowych lub poziomych pasów, występują różnego rodzaju przebarwienia obrazu na ekranie, monitor po pewnym czasie użytkowania sam się wyłącza, ekran świeci tak słabo, że wyświetlana na nim treść jest, prawie że nie widoczna. Objawy tego typu mogą świadczyć o awarii i wymagają naprawy w serwisie monitorów lub zakupu nowego monitora w przypadku poważniejszych uszkodzeń.

serwis monitorów lcd

Należy pamiętać, że problemy z działaniem monitora nie zawsze muszą wskazywać na jego awarię. Monitory LCD w sytuacji, gdy nie otrzymują sygnału wejściowego od komputera, przełączają się w stan czuwania i nie wyświetlają niczego na swoim ekranie. Przyczyną tego typu zachowania może być przełączenie się komputera w stan uśpienia, problemy z systemem, uszkodzenie karty graficznej lub kabla przesyłającego sygnał z karty graficznej do monitora LCD.

Aby wykluczyć lub potwierdzić awarię monitora w takiej sytuacji należy odłączyć przewód sygnałowy od monitora i sprawdzić, czy na ekranie zostanie wyświetlony napis brak sygnału lub inny komunikat tego typu. Jeśli tak się stanie, to przyczyną awarii nie jest monitor, a komputer lub kabel sygnałowy.

Jak wygląda naprawa i czy jest opłacalna?

Monitory LCD, szczególnie starsze modele oparte na tej technologii, można z powodzeniem naprawiać i często jest to najbardziej opłacalne wyjście z sytuacji. W zależności od poziomu uszkodzeń oraz tego co uległo awarii, wymagana jest naprawa lub wymiana danej części na nową. Naprawa najczęściej polega na wymianie uszkodzonych kondensatorów, poprawieniu lutów na uszkodzonych elementach, testowaniu poszczególnych części monitora itd.

W sytuacji awarii monitora warto skorzystać z usług profesjonalnych serwisów komputerowych, które znają się na naprawie tego typu monitorów i doradzą najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji.